• BIST 84.401
  • Altın 253,181
  • Dolar 6,1289
  • Euro 6,8268
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Yeni Teknolojilere Yatırım Yapmak Siber Saldırı Riskini Azaltıyor

Yeni Teknolojilere Yatırım Yapmak Siber Saldırı Riskini Azaltıyor
Accenture tarafından 4600 güvenlik uzmanıyla yapılan son araştırma, şirketlerin hedefli saldırılara karşı direncinin arttığını açıkça gözler önüne serdi

Accenture tarafından 4600 güvenlik uzmanıyla yapılan son araştırma, şirketlerin hedefli saldırılara karşı direncinin arttığını açıkça gözler önüne serdi. Araştırma sonuçlarına göre şirketler artık hedefli saldırıların %87’sini engelleyebiliyor ancak sadece %40’ı yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi yeni teknolojilere yatırım yapıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji, şirketleri hedefli saldırıların kurbanı olmamaları için uyarıyor ve 5 kritik tavsiyede bulunuyor.

Siber saldırıların büyük kitleleri hedef aldığı dönemler geride kaldı ve saldırganlar artık daha çok tek bir kişiyi ya da kurumu hedeflemeye başladılar. Öyle ki geçtiğimiz yıla göre bu gibi hedefli saldırılar 2 kat artış gösterdi ancak Accenture tarafından 15 ülkedeki toplam 4600 güvenlik uzmanıyla yapılan araştırmaya göre şirketler, bu saldırıların %87’sini engellemekte başarılı oldular. Hedefli saldırılara karşı direncin artmasındaki ilk neden dijital teknolojilerin gelişmesi olarak görülüyor ve ayrıca çözümün de önemli bir kısmının bu gelişme olduğu düşünülüyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji, şirketleri hedefli saldırıların kurbanı olmamaları için uyarıyor ve bu saldırılara karşı direnci artıracak 5 kritik tavsiyede bulunuyor.

ŞİRKETLERİN SADECE %40’I YENİ TEKNOLOJİLERE YATIRIM YAPIYOR!

Rapor sonuçlarına göre şirketler artık hedefli saldırıların %87’sini engelleyebiliyor ancak hala her ay iki ya da üç güvenlik sızıntısı vakası yaşanıyor. Katılımcıların %90’ı siber güvenlik yatırımlarının önümüzdeki üç yıl içinde artacağını bekliyorken %31’i bu artışın şu ankinden daha fazla olacağını düşünüyor. Ankete katılan güvenlik uzmanlarının %83’ü, yeni teknolojilerin önemini kabul etmesine rağmen şu an şirketlerin sadece %40’ı yapay zeka, makine öğrenmesi ya da otomasyon teknikleri gibi yeni teknolojilere yatırım yapıyor.

Katılımcıların %80’inden fazlası sızıntıları aktif bir şekilde takip ediyor fakat %71’i ise siber saldırıların, şirketlerini ne zaman ya da nasıl etkileyeceğini kestiremiyor. Raporda dikkat çeken bir başka sonuç ise siber güvenlik bütçelerinin %27’sinin yönetim kurulu tarafından, %32’sinin ise CEO’lar tarafından belirleniyor olması. Komtera Teknoloji uzmanlarına göre şirketlerdeki üst düzey yöneticiler, siber güvenlik konusunda daha aktif rol almalılar ve bilişim güvenliği uzmanlarıyla ortak hareket etmeliler.

HEDEFLİ SALDIRILARA KARŞI ŞİRKETİNİZİN SİBER DİRENCİNİ ARTIRACAK 5 ADIM

Şirketlerin, yenilikçi iş modellerine ilgili olduklarını ancak sürdürülebilir bir iş ekosistemi oluşturmayı ve daha esnek işgücü modeline geçmeyi güvenli ve korunaklı bir yolla yapmaları gerektiğini belirten Komtera Teknoloji uzmanları, şirketlerin siber direncini artıracak 5 adımı sıralıyor.

1. Önceliklere göre direncinizi güçlendirin. Bütün verileriniz için koruma sağlarken önem sıralarını da belirleyin ve en önemli olanların direncini artırın.

2. Bir saldırgan gibi davranıp dayanıklılığınızı testlerle ölçün. Güvenlik sisteminizin hangi kısımlarında eksikliklerin olduğunu ortaya çıkarmak için güvenlik ekibinizde iyi niyetli hackerlar bulundurun ve onlarla siber saldırı simülasyonları düzenleyerek analiz yapın.

3. En yeni teknolojileri kullanın. Güncel teknolojilerle oluşturulmuş, ileri davranış gözlemleme teknikleri kullanan programlardan faydalanın ve savunma sistemlerinizi otomatik hale getirin.

4. Tehditleri gerçek bir saldırıya dönüşmeden avlayın. Güvenlik durumunuzu ve hareketleri sürekli inceleyip anormal aktiviteleri sürekli takip ederek saldırı ihtimalini azaltın.

5. Üst düzey güvenlik uzmanlarının görevlerini yeniden belirleyin ve proaktif olun.Güvenlik ekibinizin başında, saldırı anında inisiyatif alma becerisine sahip, proaktif çalışabilen bir uzman bulundurun. Güvenlik uzmanının görevlerini yeniden gözden geçirin ve sektöre uyumlu, teknolojideki güncel gelişmelere ilgili ve değişen siber tehditlere karşı tetikte olan biriyle çalışın /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.